Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie i za chwilę zabrzmi pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego, dlatego wielu rodziców chce przygotować do tego czasu nie tylko wyprawkę szkolną, ale także pokój młodego człowieka.
Jak przygotować to miejsce aby było zarazem funkcjonalne i przypadło do gustu naszym pociechom?
Ważny jest zarówno wybór kolorów, mebli jak i dodatków.
Pamiętajmy, ze nasza pociecha tez ma świetne pomysły i na pewno będzie je można wykorzystać w aranżacji pokoju.
Najważniejsze cechy współczesnych mebli dziecięcych i młodzieżowych to przede wszystkim: funkcjonalność, wysoka jakość, trwałość, ergonomiczność i ekologiczność. Oczywiście bardzo ważne jest także, aby meble podobały się dzieciom.
Czasem by tchnąc nowe życie w nieco sfatygowane meble dzieci wystarczy lakier czy emalia do drewna oraz odrobina wyobraźni, by stworzyć naszemu dziecku miejsce do nauki w jego ulubionych kolorach. Pamiętajmy przy tym, że kolory mają moc i na przykład kolor czerwony lub pomarańczowy silnie mobilizują, więc elementy tych kolorów powinny się znaleźć w pokoju do nauki. Jednak nie mogą one dominować we wnętrzu, ponieważ ich nadmiar nie powala się skupić.
Sposobem na rezolutny dobór kolorów jest więc pomalowanie ścian na neutralny, pastelowy kolor i dobranie mebli, zasłon i dodatków w żywych barwach.
Ważny, o ile nie najważniejszy mebel w pokoju ucznia to biurko i dopasowane krzesło. Biurko i krzesło powinny mieć regulowaną wysokość, aby mogły „rosnąć” wraz z dzieckiem. Biurko musi mieć duży, wygodny blat, aby pomieściły się książki i zeszyty, dobrze jeśli jest wyposażone w szuflady i szafkę, tak aby dziecko miało wszystkie potrzebne rzeczy pod ręka..
Krzesło powinno mieć wyprofilowane oparcie (plecy muszą być podparte na wysokości łopatek i lędźwiowego odcinka kręgosłupa) i miękki, regulowany zagłówek. Jak dobrać odpowiednie krzesełko, najlepiej ustalić pożądaną wysokość krzesła sadzając na nim dziecko: nogi muszą być zgięte pod kątem prostym, a stopy płasko opierać się na podłodze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz